Maturitní zkouška
Maturitní zkouška 2024/2025
Maturitní zkouška se skládá ze společné (státní) a profilové (školní) části. Cílem společné části je ověřit očekávané vědomosti a dovednosti ve zkušebních předmětech, které definuje školský zákon. V profilové části školy mohou ověřovat odborné vědomosti a dovednosti žáků v souladu s oborovou profilací školy. Žák získá střední vzdělání s maturitní zkouškou, jestliže úspěšně vykoná obě části zkoušky.
1) Společná (státní) část MZ
Společná část maturitní zkoušky zahrnuje dvě zkoušky povinné, a sice: - český jazyk a literatura, - cizí jazyk, nebo matematiku.
Maturitní zkoušky spolešné části se konají formou didaktického testu (písemný test, který je jednotně zadáván a centrálně vyhodnocován Cermatem).
Zkoušku z cizího jazyka lze konat z anglického a německého jazyka. Žák si však může zvolit pouze takový cizí jazyk, který je ve škole vyučován a který splňuje povinnou hodinovou dotaci pro povinné zkoušky profilové části ve školním vzdělávacím programu příslušného oboru vzdělání (více podrobností viz § 14 maturitní vyhlášky).
Žák se může dále přihlásit až ke 2 nepovinným zkouškám, a to ze zbývajících zkušebních předmětů, které si nezvolil jako povinné zkoušky (v rámci cizího jazyka tedy není možné přihlásit se dvakrát ke stejnému cizímu jazyku), nebo z matematiky rozšiřující.
Všechny povinné i nepovinné zkoušky společné části jsou koncipovány v souladu s platnými katalogy požadavků, které vymezují očekávané vědomosti a dovednosti, které mohou být ověřovány v rámci společné části maturitní zkoušky a k jejichž získání směřuje výuka v oborech středního vzdělávání ukončených maturitní zkouškou. Zkoušky se bez výjimky konají formou didaktického testu, který se hodnotí slovně „uspěl(a)“ nebo „neuspěl(a)“ s procentuálním vyjádřením úspěšnosti. Na maturitním vysvědčení žáka tedy nejsou u zkoušek společné části uvedeny známky.
Podrobnější popis jednotlivých zkušebních předmětů společné části naleznete v sekci Zkoušky společné části.
2) Profilová (školní) část MZ
Ve společné části je povinnou zkouškou pro všechny žáky obhajoba maturitní práce před zkušební maturitní komisí a zkouška z českého jazyka a literatury. Pokud si žák ve společné části zvolí cizí jazyk, skládá v profilové části povinně také zkoušku z tohoto cizího jazyka. Žáci se dále přihlašují k dalším 2 nebo 3 povinným profilovým zkouškám ze školní nabídky povinných zkoušek (počet povinných zkoušek je pro každý obor vzdělání stanoven v rámcovém vzdělávacím programu).
Profilová část se tak může skládat celkem ze 3–5 povinných zkoušek v závislosti na volbě druhé povinné zkoušky žáka ve společné části a na počtu „dalších“ profilových zkoušek stanovených rámcovým vzdělávacím programem. Každý žák má rovněž možnost konat až 2 nepovinné profilové zkoušky.
Nabídku povinných i nepovinných zkoušek včetně formy, témat a termínů konání stanovuje ředitelka školy podle rámcového a školního vzdělávacího programu. Témata ve všech maturitních zkouškách se zachovávají pro opravnou zkoušku a náhradní zkoušku. Podrobnější informace ke zkouškám profilové části naleznete v záložce Zkoušky profilové části.
Maturitní práce – profilová část MZ
Zadání maturitní práce určí ředitelka školy nejpozději 4 měsíce před termínem obhajoby maturitní práce.
Příprava k obhajobě maturitní práce trvá nejméně 5 minut. Obhajoba trvá nejméně 15 minut a nejdéle 30 minut.
Český jazyk – profilová část MZ
V profilové části MZ se zkouška z českého jazyka a literatury koná formou písemné práce a formou ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí.
Pro písemnou práci ředitelka školy stanoví 5 zadání, která se žákům zpřístupní bezprostředně před zahájením zkoušky. Písemnou prací z českého jazyka a literatury se rozumí vytvoření souvislého textu, jehož minimální rozsah je 250 slov.
Pro ústní zkoušku z českého jazyka a literatury určila ředitelka školy maturitní seznam literárních děl.
Z maturitního seznamu literárních děl žák připraví vlastní seznam 20 literárních děl. Tento seznam žák přihlášený k jarnímu termínu maturitní zkoušky odevzdá do 31. března 2025.
Kritéria pro výběr maturitních zadání k ústní zkoušce jsou následující:
- žák vybírá 20 literárních děl tak, aby byla zastoupena minimálně 2 díly světová a česká literatura do konce 18. století, minimálně 3 díly světová a česká literatura 19. století, minimálně 4 díly světová literatura 20. a 21. století, minimálně 5 díly česká literatura 20. a 21. století;
- minimálně dvěma literárními díly musí být v seznamu zastoupena próza, poezie, drama;
- seznam žáka může obsahovat maximálně dvě literární díla od jednoho autora.
Ústní zkouška je realizována formou řízeného rozhovoru s využitím pracovního listu obsahujícího úryvek nebo úryvky z konkrétního literárního díla. Součástí pracovního listu je i zadání ověřující znalosti a dovednosti žáka vztahující se k učivu o jazyce a slohu.
Písemná práce trvá 120 minut. Příprava k ústní zkoušce trvá 20 minut. Ústní zkouška trvá nejdéle 15 minut.
Cizí jazyk – profilová část MZ
V profilové části MZ se zkouška z cizího jazyka koná formou písemné práce a formou ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí.
Pro písemnou práci z daného cizího jazyka ředitelka školy stanoví zadání, která se žákům zpřístupní bezprostředně před zahájením zkoušky. Písemnou prací z cizího jazyka se rozumí vytvoření souvislého textu dle zadání v celkovém minimálním rozsahu 200 slov.
Pro ústní zkoušku z cizího jazyka stanovila ředitelka školy 20 až 30 témat.
Ústní zkouška z cizího jazyka je realizována formou řízeného rozhovoru s využitím pracovního listu obsahujícího zadání ke konkrétnímu tématu. Obsahuje samostatný projev na dané téma v délce 5 minut.
Písemná práce trvá 75 minut. Příprava k ústní zkoušce trvá 20 minut. Ústní zkouška trvá nejdéle 15 minut.
Možnost nahrazení profilové zkoušky z cizího jazyka jazykovým certifikátem
Ředitelka školy rozhodla, že žákům umožní nahradit jednu povinnou profilovou zkoušku z cizího jazyka výsledkem úspěšně vykonané standardizované zkoušky z tohoto cizího jazyka doložené jazykovým certifikátem. V souladu s ustanovením školského zákona se možnost nahrazení povinné profilové zkoušky týká žáků, kteří konají v profilové části alespoň 4 povinné zkoušky. Žák musí doložit jazykový certifikát, který dokládá jazykové znalosti žáka na úrovni stanovené rámcovým vzdělávacím programem daného oboru vzdělání nebo vyšší. Totéž platí pro jednu nepovinnou profilovou zkoušku z cizího jazyka.
Písemnou žádost o nahrazení zkoušky podává žák ředitlce školy nejpozději do 31. března pro konání maturitní zkoušky v jarním zkušebním období a do 30. června pro konání maturitní zkoušky v podzimním zkušebním období. Součástí žádosti je vždy doklad nebo úředně ověřená kopie dokladu o úspěšném vykonání standardizované jazykové zkoušky.
Platí tedy, že žák může nahradit profilovou zkoušku z cizího jazyka vázanou na konání didaktického testu ve společné části maturitní zkoušky. Tento didaktický test však žák koná vždy.
Ostatní předměty – profilová část MZ
Maturitní zkoušky profilové části MZ probíhají u všech ostatních předmětů formou ústní zkoušky před maturitní komisí.
Ředitelka školy pro každou zkoušku stanovila 20 až 30 témat.
Bezprostředně před zahájením přípravy k ústní zkoušce si žák jedno téma vylosuje.
Příprava k ústní zkoušce trvá 15 minut. Ústní zkouška trvá nejdéle 15 minut.
Nepovinné zkoušky – profilová část MZ
Pro nepovinné zkoušky profilové (školní) části MZ si žák může (ale nemusí) zvolit z nabídky volitelných předmětů (daný předmět se nesmí opakovat).
Jak se přihlásit
Přihláška k maturitní zkoušce se podává ředitelce školy na tiskopisu stanoveném maturitní vyhláškou. Pro jarní zkušební období 2025 je nutné odevzdat přihlášku nejpozději do 1. prosince 2024, pro podzimní zkušební období pak nejpozději do 25. června 2025.
V přihlášce je nutné uvést všechny povinné údaje o žákovi, škole a zvolených zkušebních předmětech (nepovinné údaje jsou v tiskopisu označeny vysvětlivkou). Žáci, kteří žádají o přiznání uzpůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky na základě doporučení školského poradenského zařízení, a žáci, kteří žádají o úpravu podmínek konání zkoušek z českého jazyka a literatury, matematiky a matematiky rozšiřující v souladu s § 20 odst. 4 školského zákona, vyznačují svou žádost na druhé straně přihlášky.
- Přihláška k maturitní zkoušce [PDF, 403 kB]
Nejpozději do 20. prosince 2024 předá škola žákovi výpis z přihlášky pro jarní zkušební období 2025. Díky tomuto dokumentu si žáci mohou zkontrolovat správnost údajů zadaných školou v informačním systému Centra (Cermatu) a předejít tak zbytečným administrativním chybám při přihlašování. V případě nesouladu údajů ve výpisu se skutečným stavem žák zašle škole správné údaje do 5 dnů od obdržení výpisu.
Na výpisu bude uveden také autentizační kód VPŽ, jehož prostřednictvím se žáci od 2. ledna 2025 budou moci registrovat na výsledkovém portálu žáka.
3) Další pravidla a informace k maturitní zkoušce.
Přihlášku ke společné i profilové části MZ musí student předat ředitelce školy nejpozději do 1.12.2024.
Pravidla konání MZ v jarním období 2025 jsou platná i pro podzimní období 2025.
Podrobné informace o podmínkách konání společné části maturitních zkoušek naleznete na www.cermat.cz
Termíny konání
Didaktické testy společné části maturitní zkoušky se v jarním zkušebním období 2024 budou konat 2.–7. května 2025, v podzimním zkušebním období pak 1.–10. září 2025.
Zkoušky profilové části se v jarním zkušebním období budou konat v období od 16. května do 10. června 2025. Konkrétní termíny stanoví ředitel školy nejpozději 2 měsíce před konáním zkoušek. V podzimním zkušebním období je pro konání zkoušek profilové části vyhrazeno období 1.– 20. září 2025.
Další informace o harmonogramu maturitní zkoušky (včetně termínů předání výsledků) jsou uvedeny v části Maturitní kalendář.
Uzpůsobení podmínek po žáky se speciálními vzdělávacími potřebami
Žáci, kteří k přihlášce přiloží doporučení k přiznání uzpůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky (PUP MZ) vydané školským poradenským zařízením, konají maturitní zkoušku za podmínek odpovídajících jejich znevýhodnění uvedených v příloze č. 3 k maturitní vyhlášce č. 177/2009 Sb. Podrobné informace k uzpůsobení podmínek konání maturitní zkoušky naleznete v části Úpravy podmínek.
Úpravy maturitní zkoušky po žáky cizince, kterým byla na území ČR poskytnuta dočasná ochrana
Nad rámec standardních úprav maturitní zkoušky stanovených pro osoby vzdělávající se dlouhodobě v zahraničí podle § 20 odst. 4 školského zákona mají cizinci podle § 1 odst. 1 zákona č. 67/2022 Sb., o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace (Lex Ukrajina), ve školním roce 2024/2025 nárok na doplňující úpravy v souladu s opatřením obecné povahy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ze dne 27. 11. 2023 [PDF, 340 kB].
Maturitní zkouška se skládá ze společné a profilové části. Cílem společné části je ověřit očekávané vědomosti a dovednosti ve zkušebních předmětech, které definuje školský zákon. V profilové části školy mohou ověřovat odborné vědomosti a dovednosti žáků v souladu s oborovou profilací školy. Žák získá střední vzdělání s maturitní zkouškou, jestliže úspěšně vykoná obě části zkoušky.